علت لرزش اتاقک آسانسور چیست

علل لرزش کابین آسانسور چیست؟ 5/5 (5)

علل لرزش کابین آسانسور

از آنجایی که آسانسور یک دستگاه مکانیکی الکتریکی است، خرابی‌های ناشی از استهلاک، به مرور در این دستگاه مشاهده می‌شود که در این‌جا به علل لرزش کابین آسانسور می‌پردازیم.

به طور کلی لرزش کابین آسانسور ناشی از دلایل مختلفی است که برای نتیجه گیری بهتر لازم است توسط تکنسین متخصص آسانسور، ایراد باعث لرزش، شناسایی شود.

 

علل لرزش کابین آسانسور

 

دقت نکردن به مشکلاتی از این دست می‌تواند زیان جبران ناپذیری را برای مصرف کننده به دنبال داشته باشد.
به همین جهت لازم است آسانسور یا بالابر به صورت دوره‌ای سرویس و در صورت نیاز تعمیر گردد.

 

 

4 اصلی علت لرزش کابین آسانسور

همان‌طور که در ابتدای مقاله بیان کردیم، لرزش آسانسور علت‌های گوناگونی دارد اما 4 دلیل اصلی همواره ذهن متخصصان را در هنگام چک کردن کابین به خود جلب می‌کنند که صریحا هریک از آن‌ها را برای شما بیان می‌کنیم.

1. یکی از عوامل لرزش کابین آسانسور مربوط به تنظیم نبودن کفشک‌های کابین است که همواره با ریل‌ها در هنگام حرکت درگیرند.

چنانچه این موارد برای آسانسور شما پیش بیاید و ادامه پیدا کند باعث خرابی و استهلاک‌هایی با مخارج سنگین از جمله از بین رفتن سطح صیقلی ریل و ساییده شدن کفشک‌های پارافینی کابین می‌شود که بعدها می‌تواند باعث لق شدن کابین آسانسور شود.

 

لرزش بالابر

 

2. علت دیگر آن می‌تواند شاقول نبودن کابین آسانسور باشد

معمولا بعضی از ما با شنیدن بعضی کلمات یا اصلاحات شاخ در میاوریم! اصلاح شاقول یا سنتر نبودن، ممکن است برای افراد معمولی بی‌معنی باشد در صورتیکه این اصطلاحات برای افراد متخصص حوزه آسانسور و بالابر حاوی پیام بسیار مهمی است که عدم توجه به آن می‌تواند بسیار زیان‌بار باشد.
شاقول یا سنتر نبودن آسانسور یعنی چه؟
در صورتیکه، مرکز کابین با فلکه موتور در یک راستا نباشند( منظور از یک راستا نبودن این است که، مرکز کابین آسانسور با فلکه موتور مقدار خیلی کمی انحراف داشته باشد. معمولا خطای این انحراف نباید بیش‌تر از 1cm باشد)، به اصطلاح تکنسین‌های آسانسور، کابین، شاقول یا سنتر نیست.
اگر کادر وزنه آسانسور به علاوه موارد مذکور چک شود، قاعدتا از لرزش کابین جلوگیری به عمل می‌آید.

 

علت لرزش آسانسور

 

3. عامل دیگری نیز قابل ذکر است که مربوط به خطای درایو تابلو فرمان است

درایو تابلو فرمان اگر پالس‌های غلطی از انکودر دریافت کند، می‌تواند سبب بروز حرکت پله‌ای کابین شود که افراد داخل کابین این حرکت پله‌ای را همانند لرزش کابین تلقی می‌کنند و متوجه خرابی آسانسور می‌شوند. در چنین حالتی حتما باید با تکنسین آسانسور خود جهت تنظیم درایو تابلو فرمان تماس بگیرید.

 

 

4. یکی از علل رایج لرزش کابین آسانسور مربوط به تنظیم نبودن ترمز و درایو تابلو فرمان است

در این حالت معمولا سرنشینان آسانسور با لرزشی شدید به هنگام ایست کابین مواجه می‌شوند که اغلب این اتفاق، رویدادی رعبآور و ترسناک بوده که می‌بایت سریعا جهت رفع خرابی آسانسور خود اقدام کنید.

 

 

لطفا به این محتوا امتیاز دهید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *